Таймень - місця проживання

Відео: Місця де водиться таймень

Годині о дев`ятої ранку таймень починав полювання. Який-небудь зазівався чебак вилітав з води і чиркав по її поверхні, як плоский камінчик, кинутий вмілою дитячої рукою. Відразу ж кипів бурун, і чебак зникав в пащі хижака. Потім таймень вивертався ще кілька разів і все стихало. Після цієї метушні перелякана мирна риба переставала клювати.

А місце, треба сказати, було відмінне. Глибокий вир під перекатом, на виході курьи, в якій вода чомусь була червоною. Тільки-но займеться світанок - я вже на березі з вудкою. Влаштувавшись під гілками старої вільхи, я наживляти гачок черв`ячком і закидав приманку ближче до впав в воду дереву. Ловив я, як і всі місцеві хлопчаки, в основному Чебаков і окунів, але іноді траплялися і невеликі харіуси. З появою тайменя, щоранку чергував під перекатом, улови мої скоротилися. І я вирішив будь-що-будь зловити розбійника.

Незабаром мені вдалося роздобути міцну волосінь і обертову білу блешню, яку через брак котушки я закидав за допомогою довгого вудилища. Кілька днів я бив цієї блешнею воду, і одного разу опівдні, коли накрапав дощик, таймень не витримав. Хватка його була несподіваною. Я виволік на галькову мілину майже метрового хижака виключно завдяки міцності волосіні ...

Зовні таймень нагадує форель, але відрізняється великими розмірами і меншою строкатістю. У нього товсте брусковатое тіло, покрите дрібною лускою, голова трохи сплюснута з боків, потужні щелепи усіяні великими гострими зубами. Зубами ж покриті небо і мову. У дорослого тайменя на кінці нижньої щелепи є хрящуватий відросток.

Майже все тіло (дві третини довжини) забарвлене в темно-сірий колір, до хвоста світлішає і набуває червонуватого відлив. На боках - темні, завбільшки з горошину, плями, а у молодих тайменів - темні поперечні смуги. Задні плавники темні, багряно-червоні, передні - світлі. Спинний плавець майже завжди усіяний довгастими темними цятками, розташованими в кілька рядів. Хвіст потужний і красивий, рожевого або багряно-червоного кольору. У витягнуті з води тайменя хвіст стає бузковим, а темні цятки на боках - чорними. Забарвлення і розміри тайменів, а також колір і смак його м`яса багато в чому залежать від умов проживання.

Звичайний таймень досягає 1,5 метра довжини і більше 60 кілограмів ваги. Річні кільця на його лусці видно досить чітко. Встановити вік хижака довжиною до метра просто, але у більших особин річні прирости останніх років життя такі малі, що правильно визначити вік важко. Зазвичай до чотирьох років таймешата досягають довжини 25 сантиметрів, до семи років - півметра. Статевозрілим таймень стає лише на 9-11-му році життя.

У п`ятдесятих роках в Забайкаллі, наприклад, зловити хорошого тайменя не становило особливих труднощів. Згодом він став зустрічатися все рідше. Рубка лісу в заплавах і по берегах річок, а також надмірний відведення води для поливу полів привели до того, що рівень в річках катастрофічно впав. Таймені стає все важче рятуватися від браконьєрів, оснащених неводами і маячнею.

В наші дні таймень зустрічається в основному в водоймах Сибіру, в басейні Амура, на Сахаліні. Віддає перевагу швидкі гірські і тайгові річки, чисті холодноводні озера. Як правило, він не виходить в море, але сахалинские таймені якийсь час живуть в прибережних морських водах. Необхідна умова його існування - чистота водойми.

З початком відлиги таймень починає просуватися до верхів`їв річок. Як тільки річки очистяться від льоду, таймені групуються в гирлах невеликих приток: тут накопичується багато риб`ячої дрібниці, і хижаки після голодної зими жадібно на неї накинулися.

У Забайкаллі нерест тайменів за часом збігається з весняним паводком, в залежності від місцевих умов - в квітні-травні. Нерестовища зазвичай розташовані у великих притоках, далеко від населених пунктів. По дорозі до нерестовищ риби долають, здавалося б, нездоланні перешкоди: пороги, завали, водоспади. У времянереста тіло тайменя стає мідно-червоним. Самка на кам`янистих порогах і перекатах викидає в гніздо з дрібної гальки від 5 тисяч до 20 тисяч ікринок діаметром 4-5 міліметрів. З віком її плодючість збільшується.

Мальки тайменя збираються в зграйки (до 50-100 особин), які тримаються на мілководдях у піщаних або галькових кіс.

Основне місцеперебування підросла молоді - вир або щодо глибокий плесо з невеликим плином, замуленій галькою або піском на дні, з нависаючими або впали в річку кущами у підмитого берега. Ставши хижаком, таймень годується переважно донними рибами. Чи не відмовляється і від піскорийок, личинок веснянок, ручейников.

Після закінчення нересту дорослі таймені скочуються вниз по річках. Тут, в низов`ях, незабаром починається їх активний жор. В цей час тайменя треба шукати в глибоких ямах із зворотною течією, вирах і на перекатах. Іноді він заходить в курьи і протоки. Протягом дня він ховається під затонулими деревами, під водоспадами, за валунами. У великих річках може ховатися на великих і глибоких плесах, в малих - в вирах.

Молоді таймені воліють триматися невеликими зграйками, дорослі, особливо великі, зазвичай живуть поодинці або парами. У кожного тайменя - своя територія для полювання, яку він охороняє від чужинців.

Серед літа, в жарку погоду, таймень, як правило, не бере, намагається піти туди, де є підводні джерела або холодні ключі.

За моїми спостереженнями, протягом доби таймень змінює місця годівлі. Вдень він жирує в глибоких затінених ямах, в місцях, де є завали, укриття для засідок, нерідко - у самого берега, над яким нависають крони дерев. Увечері полює в мілководній прибережній зоні. Під перекатом іноді варто "черговий" таймень.

Найбільш охоче таймень вистачає блешню рано вранці, а також в похмуру погоду. У вересні, відразу після настання бабиного літа, іноді бере майже весь день. Виявити стоянку тайменя легко. Його видають характерниевсплескі,

коли він глушить хвостом свою жертву.

У тайменя спостерігається сезонна ритмічність харчування: період жора чергується з періодами голодування. Особливо це помітно у великих риб. Найбільш активно таймені харчуються незабаром після нересту і практично всю осінь, аж до льодоставу. Уже в кінці серпня мені доводилося спостерігати скупчення невеликих тайменів в пригирлових ділянках тайгових річок. Блешню вони хапали жадібно, як би змагаючись один з одним. У молоді інтенсивний період харчування припадає зазвичай на червень. На Далекому Сході у вересні основним кормом молоді є ікра лососів.

У Забайкаллі таймешата нерідко беруть на хробака. Великі таймені харчуються головним чином чебака, харіус, минями, власними сеголетками і ін. Великому таймені нічого не варто розправитися з білкою, сусликом, щуром, мишею, іноді пускають вплав через річки.

Таймень - хижак витривалий. Мені не раз доводилося бачити, як він довго переслідує свою жертву. Одного разу я був свідком, як змучений погонею харіус в розпачі вилетів на прибережну гальку в декількох кроках від мене. Тільки тоді таймень залишив його в спокої.

У тихе ясний ранок таймень грає на поверхні води. Іноді він б`є риб`ячий дріб`язок на мілководді, але всякий раз після вдалого полювання повертається на головну струмінь. Увечері, ближче до заходу, бувають хвилини активного жора. Блешню, точно послану в місце чергового сплеску, хижак, як правило, не залишає без уваги, навіть якщо він ситий.

З настанням сутінків сплески на глибині стихають: нажіровавшійся таймень не поспішаючи відправляється ближче до берега.

По відкритій воді сибірські рибалки зазвичай ловлять тайменя спінінгом на обертові і коливні блешні. Блешні, що обертаються з пелюсткою завдовжки 25-40 міліметрів гарні на невеликій глибині і відносно спокійному перебігу. При ловлі на глибоких плесах краще важкі блешні, що коливаються, які під час проведення імітують ослабіла рибку, "тікає" від хижака. Під час проводки блешню необхідно вести ближче до дна, так як таймень, що стоїть в засідці, може просто її не помітити.

З блешень, що випускаються нашою промисловістю, підходять "Байкал", "Універсальна", "Трофимовская", "Шторлек", "Ложка". При виборі блешні особливу увагу слід звернути на якість трійника і заводних кілець. Через недостатню міцність цих деталей оснастки рибалці нерідко доводиться розлучатися із завидною трофеєм.

Деякі спінінгісти роблять блешні самостійно. Найпростіша конструкція виглядає так. На стрижень, виконаний у вигляді шпильки, надягають спочатку намистинку, потім пелюстка блешні. Верхню частину стрижня загинають в формі застібки, до якої кріпиться волосінь діаметром 0,5-0,8 міліметра. Виготовлення різних блешень в домашніх умовах докладно описано в книзі Л. Ерликіна "Майстерня рибалки".

Так як ловити доводиться в основному в водоймах з кам`янисто-гальковим дном, від частих ударів об підводні перешкоди жала гачків швидко затупляются, що є причиною частих сходів. Дорослий таймень, зійшовши з гачка, навряд чи ще раз спокуситься блешнею, а таймешата набагато менш обережні.

Хватка тайменя відчувається як сильний ривок, іноді - як "мертвий" зачіп. Якщо після підсічки хижак заліг на дно, треба бути готовим до будь-якої несподіванки. Це дуже потужний супротивник. Зазвичай він різко впадає вгору по теченію- переконавшись, що маневр не вдався, вилітає з води, трясе головою і знову йде на глибину. У перші хвилини боротьби головне - нейтралізувати раптові і завжди дуже небезпечні ривки. Якщо вам це вдалося, належить яскрава, сповнена драматизму боротьба.

У тайменя є багато способів позбутися від трійника. Але, мабуть, найнебезпечніший момент, коли він робить "свічку", попередньо кинувшись в бік рибалки. При цьому він високо вистрибує і, широко розкривши пащу, сильно трясе головою, намагаючись позбутися від блешні. І нерідко це йому вдається. Особливо відчайдушні противники - таймешата вагою 5-8 кілограммов.Тайменя

виводять на мілководді. Але якщо берег обривистий, то виручає багорик з довгою ручкою.

Як уже згадувалося, таймень, особливо великий, поїдає дрібних гризунів - ховрахів, бурундуків, білок, мишей. Тому в Сибіру широко і успішно практикують захоплюючу ловлю тайменя на штучну миша. Приманку неважко зробити самому. Для цього шматочок пробки або пінопласту обробляють спочатку ножем, потім абразивної шкіркою до розмірів миші - приблизно 5 сантиметрів завдовжки і 1,5-2 сантиметри в діаметрі. До "черевця" невеликими шурупами або цвяхами кріплять свинцеву пластинку, підібрану з таким розрахунком, щоб "миша" трималася на плаву. По центру "тулуба" простягають стрижень з сталевого дроту діаметром 0,5-0,6 міліметра, кінці якого загинають в формі кілець. До одного з них кріплять вертлюжок для волосіні, до іншого - трійник № 14-20. Заготівлю обшивають шматочком білячої шкурки. Як нитки використовують тонку волосінь.

Кращі місяці для лову на "миша" - вересень і жовтень. В цей час таймені починають скочуватися вниз за течією до місць зимових стоянок. Як правило, в непроглядну ніч найбільш імовірна його хватка на штучну миша. У місячні ночі він іноді по кілька разів б`є "миша" хвостом, але не бере її.

Техніка лову полягає в поступовому облавливании прибережної зони. Приманку посилають зазвичай метрів на тридцять. Після закидання лунає ляпас - "миша" приводнився. Повільно обертаючи котушку, рибалка спочатку чує сплеск, потім відчуває удар - це таймень глушить хвостом "здобич". У момент удару треба призупинити підмотування. Лише після характерною тугий потяжки роблять різку підсічку.

Відео: Діалоги про риболовлю. Випуск 17: Таймень

Здійснюючи проводку приманки, стежать за тим, щоб рух її відповідало швидкості руху імітованого гризуна. Можна погіршити "миша" і вести її впівводи, що іноді приносить успіх.

Мені здається, що при нічному лові тайменя доцільно застосовувати девони, хоча я жодного разу поки не бачив, щоб на них ловили в тайгових річках і озерах.